Ақмола облысы білім басқармасының Целиноград ауданы білім бөлімі Ақмол ауылының жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная школа села Акмол отдела образования по Целиноградскому району управления образования Акмолинской области"

Біз әлеуметтік желідеміз

Мектеп директорының блогы

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Біз қалай қозғаламыз?

15.05.2017

Пән:

Жаратылыстану

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

3 бөлім: Тірі табиғат.

Мектеп: № 5 Ақмол орта мектебі

Күні:  

Мұғалімнің аты-жөні: Тастимирова Г.А.

Сынып: 1 «ә»

Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Біз  қалай  қозғаламыз?

Осы сабақта қол

жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасы

на сілтеме)

·  Әртүрлі  заттардың  қозғалысына  мысалдар  келтіру

·  Табиғатты  және адам  өміріндегі  қозғалыстың маңызын  анықтау

 

Сабақ мақсаттары

Барлық білім алушылар:  Адамның  негізгі  дене  мүшелері  қалай  қозғалатынын  айта  алады.

Басым  бөлігі:  Дене  мүшелерінің  қызметін  ажыратады. Жануарлар  мен  құстардың және адамдардың  қимыл-қозғалыстарын  салыстыра  алады.

Кейбірі:  Жаңа  білімдерін  өмірде  қолданады.  Дене  мүшелерін  атқаратын  қызметімен  сәкестендіреді.

Тілдік  құзыреттілік

* Қол,  қол бөліктері:  иық, білек, саусақтар, шынтақ

* Аяқ,  аяқ  бөліктері: сан,  тізе,  жіліншік,  башпайлар, табан

* Адамның  дене  мүшелері

Бағалау

критерийлері

Білім  алушылар  адам  жасайтын  қимыл-қозғалыстарды  біледі  және  оларды  орындай  алады         

Құндылықтарды

дарыту

Еңбек  және  шығармашылық

Пәнаралық  байланыстар

Дүниетану, сауат ашу,  денешынықтыру

Алдыңғы меңгерілген білім

Қозғалыс  траекториясы  дегеніміз не?

Сабақ барысы

 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет 

 

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

І. (Ұ) Ұйымдастыру кезеңі:     

Оқушыларды  түгендеу, сабаққа  әзірлігін  тексеру

1)   Психологиялық  сәт:

Үлкенге де сіз

Кішіге де сіз,

Сәлем бердік сіздерге

Құрметпенен біз!

2)   Балалардың көңіл -күйлерін сұрау  

 «Бас бармақ» әдісі                    

                                                   

Көңілсізбін                      Көңілдімін

ІІ. Кіріспе  тапсырма

Оқушылар музыка әуеніне  ілесіп,  белгілі бір  қимыл-қозғалыстарды  (бастарын,  мойындарын,  иықтарын,  қозғалту,  қолдарын  артқа-алға  қозғау,  бір  орында  жүгіру)  жасауы  керек. Жаттығу  аяқталған  соң,  оқушылардын  қандай  қимылдар  жасағандарын  сұраймын.

Суретпен  жұмыс

Спортзалда

Оқушылардың  жауаптары  мына  сұрақтар  бойынша  тыңдалады:

- Суреттегі  балалар  қандай  жаттығулар  жасап жатыр?

- Осы  жаттығуларды  жасағанда,  адамның  қай  дене  мүшелері  қозғалады?

-  Ендеше,  бүгінгі  сабағымыздың  тақырыбы  қалай  деп  аталады? Оқушылардың  ңұсқалары  тыңдалады.

-  Сабақ соңында  нені  білеміз  деп  ойлайсыңдар?

Дескрипторлар:

· Сюжетті  суреттің  мазмұнын  анықтай  алады.

· Дене  мүшелерінің  атауын  дұрыс  атай  алады.

· Қимыл-қозғалыстардың  атауын  дене  мүшелерінің  атауымен  сәкестендіреді.

Сабақтың  мақсаттарын  хабарлаймын:

·   Адамның  негізгі  дене  мүшелері  қалай  қозғалатынын  білеміз.

·  Дене  мүшелерінің  қызметін  ажыратып  үйренеміз.

·  Жаңа  білімді  өмірде  қолданып  машықтанамыз.

· Тіршілік иелерінің қимыл-қозғалыстарын салыстырамыз.

 

Шаттық  шеңбері

Күннің  суреті

Интерактивті  тақтада жазылған  өлең  жолдары

 

 

Аудиожазба

 

 

 

 

 

 

Сюжетті  сурет

Сабақтың  ортасы 

4 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

    

 

  6 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  3 минут

 

 

 

 

 

7 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2  минут

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың  соңы

3 минут

 

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

2 минут

 

«Бұл  кім?»  ойыны

Ойын  шарты:

Оқушылар  кезекпен  шығып,  кез-келген  мамандық немесе,  спорт  түріне  байланысты  карточкада  жазылған  сөзді  ішінен  оқиды  және  соған  сәйкес  дене  қимылын  жасайды.  Қалған  оқушылар  қай  мамандық  иесін көрсетіп  тұрғанын  табады  және  қимылдарды  қайталайды.  (әнші,  суретші,  футболшы,  күйші)

(ҚБ) Дұрыс  жауаптарды  оқушылар  қол  шапалақтау  арқылы  бағалайды.

- Қимылдарды  дененің  қай  мүшелерімен  жасадық?

Қорытынды:

Қимылдарды  әр  түрлі  дене  мүшелері  арқылы  жасаймыз.

Дескрипторлар:

· Қажетті  сөздерді  дұрыс  пайдаланады.

· Дұрыс  жауапты  анықтай  алады.

(Т) Топтық  жұмыс

Шығармашылық  тапсырма

Оқушылар  4  топқа  бөлінеді. Әр  топқа  тапсырмалар  беріледі:

І  топ:  Дене  қаңқасының /скелетінің/ негізгі  бөліктерін (мүшелерін)  атайды.

ІІ  топ:  Пазл  жинап,  адамның  денесін құрастырады.

ІІІ топ: Мәтінмен  жұмыс  жасайды. 

Мәтіндегі  көп  нүктенің  орнына  керекті сөздің суретін  жабыстырады.

ІҮ  топ:  Қол,  аяқ  сөздеріне  қатысты  қимылды  білдіретін  сөздерді  жазады.

Әр  топ  өз  жұмысын  қорғайды.

Дескрипторлар:

·  Топта  жұмыстана  алады,  топ  ережесін  сақтайды.

· Сәйкес  сөздерді  дұрыс  пайдалана алады.

(ҚБ)  Топтар  бірін-бірі  бағдаршам көздері  арқылы  бағалайды.

Жасыл көз – жауаптар  дұрыс,  толық

Сары  көз – жауаптар  жартылай  дұрыс

Қызыл  көз – жауаптар  дұрыс емес

Қорытындылау  сұрағы:

- Балалар,  қалай  ойлайсыңдар,  адамға  ең  маңызды, ең  керекті дене  мүшесі  қайсы?

Оқушылардың  жауапары  тыңдалады. 

Адамның барлық дене  мүшесі адамның  өмірі үшін  қажетті  және  маңызды  деген қортынды  жасаймыз.

Сергіту  сәті  ойын  түрінде  өтеді:

Білім  алушылар  шеңбек  жасап  тұрады.  Ортаға  бір  топтан  бір  бала  шығып,  кубик  лақтырады.  Куб  беттеріндегі суреттерге  сәйкес  балалар  сол  дене  мүшесін  ұстайды,  атайды,  санын  санайды, қимылдар  жасайды.

Мысалы:  саусақ, 10 саусақ,  жазамыз,  билейміз, т.б.

(ҚБ) Құрметті  балалар,  сендер  өз білімдеріңді  жақсыы  көрсеттіңдер.  Өте  жақсы!  Тамаша!

Дескрипторлар:

·Тапсырманы  дұрыс  орындайды.

· Дене  мүшелерінің  қызметін  анықтай  алады.

Зерттеу  жұмысы  топтарда  орындалады

Біз  заттарды  қалай  қозғаймыз?

І  топ:   бесік

ІІ  топ:   асық

ІІІ топ:  ойыншық машина

ІҮ  топ:   қол арба /ойыншық/

Зерттеу  мақсаттары:

Анықтау  керек:

Зат  не  үшін  керек?

Қайда  қолданылады?

Қандай  матриалдан  жасалған?

Қалай қозғалады? /қозғалтылады?/

Қозғаған  кезде қай  дене  мүшесінің көмегі  қажет?

Топтардың  жауаптары  тыңдалады.

(ҚБ) Дұрыс  жауаптарды  оқушылар  қол  шапалақтау  арқылы  бағалайды.

Дескрипторлар:

· Зерттеу  мақсатына  сәйкес  жұмыстар  атқарады.

·  Топ  ережесін  біледі,  сақтайды.

· Сұрақтарға  дұрыс  жауап  береді.

Танымдық  жұмыс

Жануарлар  қалай  қозғалады? 

Интерактивті  тақтадан  жануарлардың  суреттері  көрсетіледі.

-       Жануарлар да  адам  сияқты қозғалады.  Алайда,  олардың  қозғалыс-қимылдарында  айырмашылықтар  да бар, себебі  олардың  көпшілігінде  4 аяқ  бар. Олар да жүреді,  секіреді,  отырады,  жүгіреді. Кейбір  дануарлар  жорғалайды.  Ал  жануарлардың  кейбірі  осы  қимылдардың  біреуін ғана  жасайды Мысалы:  жыланда  аяқ  та  қол да  жоқ  екенін  білемз.  Олар  жорғалайды.

Топтық  жұмыс

Жұптарға  жануарлардың, құстардың  суреттерінің  пазлдары беріледі (бақа,  қасқыр,  мысық,  қолтырауын)

Тапсырма:

Суреттерді құрастыру,  жануарлардың  қозғалысын  көрсету.

Қимыл-қозғалыс  жасауға  қатысатын  дене  мүшелерін  атау.

Дескрипторлар:

·    Жануарлар  мен құстардың және адамдардың  қимыл-қозғалыс  ерекшеліктерін  салыстыра  алады.

· Қажетті  сөздерді  дұрыс  пайданады.

·   Топта  дұрыс  жұмыстанады.

Қорытынды  сұрақтар:

Ойлан!

-  Егер  адамдар  қозғалмаса,  не  болар  еді?

- Жаттығулардың  дене  мүшелеріне  пайдасы  бар  ма?  Қандай?

- Қозғалыстың  аздғы  денсаулыққа  қалай  әсер  етеді?

-       Адамдар  мен  жануарлар  не  үшін  қимылдайды?

Оқушылардың  жауаптары  тыңдалады.

-      Адамдарға  да,  жануарларға  да қимыл-қозғылыс  тіршілік  үшін,  өзіне-өзі  қызмет  ету  үшін  қажет  деген  қорытынды  жасалады.

Дескрипторлар:

·   Игерілген  тақырып  бойынша  білімдерін  көрсете  алады.

·   Қорытынды  жасай  алады.

Сабақ  қорытындысы:

- Бүгінгі  сабақта  не  үйрендік?

- Сендер үшін  не  маңызды  болы?       

- Сабақтың  басында айтылған  мақсаттарға  жеттік  пе?

- Дене  мүшелері  сау  болу  үшін  не  істеу  керек  деп  ойлайсыңдар?

Рефлексия

Балалар білімдерін  өздері  бағалайды.

Бағалау критерийлерінің  сатылары:

1. Адам жасайтын  қимыл-қозғалыстардың барлығын  білемін.

2. Кейбір  дене  мүшелерінің атауын, қызметін  атауға  қиналамын.

3. Қимыл-қозғалыс  атауларын, дене  мүшелерінің  қызметін  шатастырамын.

4.      Адамдардың, жануарлар мен құстардың қимыл-қозғалыс  атауларын білемін.

5.  Адамдардың, жануарлар мен құстардың қимыл-қозғалыстарын  салыстыра аламын.    

Дескрипторлар:

·   Өзін-өзі  әділ бағалайды.

 

 Карточкалар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қаңқа,  пазлдар, мәтін,  суреттер, 

А3  парақтары,  желім, маркерлер

 

 

 

Бағдаршам көздері

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Куб

Бесік,  асықтар,  машина,  қол арба

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Интерактивті  тақта

     

 

 

 

Суреттер, пазлдар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Топтарды білім  алушылардың  білім деңгейне  сәйкес  бөлемін. 

Топтық  жұмысты  білім деңейіне  сәйкес  беремін.

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін  тексеру жоспарыңыз?

Топтық  жұмыс  барысында,  жеке  оқушымен  жұмыс  барысында  балалардың  адамның дене  мүшелері атауларын   олардың  қызметімен  сәйкестендіре  білу  қабілеттерін,  негізгі  дене  мүшелерінің  атауын  дұрыс  атау, орнын,  санын  анықтау,  ажырату  қабілеттерін  бағалаймын.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Жаттығулар  орындалады. 

Топа  жұмыс  жасайды.  түрлі  қозғалыстар  жасайды.

Желіммен жұмыс  істеу  барысында  техникалық  қауіпсіздікті  бақылаймын.


Просмотров: 859


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст